Včelaření je radost

Včelí škůdce z ptačí říše

26. února 2018 v 21:25
Je to asi čtrnáct dnů, kdy za mnou přišel kamarád včelař, že musel přestěhovat včelstva z lesa domů na zahradu. Naštěstí asi čtrnáct dnů před tím byl prolet včelstev, tak mu nebránilo nic v přestěhování.
Třikrát měl ze včel schozené víko a plásty byly posunuty v nástavku. Větší část včel byla mrtvá a zůstala tam jen hrstka včel asi s matkou. Česno bylo rozklované od toho, jak se mu chtěl nějaký pták dostat do úlu.
Já mám včelstva asi kilometr vzdušnou čarou od tohoto včelaře. Netrvalo ani týden a návštěvník z ptačí říše byl u mně na včelnici. Za oběť si vybral můj sklad, kde mám různé potřeby pro včelaření a mimo jiné i nástavky se zásobami. Dveře u buňky jsou sice zamřížované, ale ptáčkovi to vůbec nevadí, protože mříže mu nedělají žádný problém. Slouží mu totiž jako bidélko, kde se může pohodlně usadit a začít pracovat. Dveře jsou pobity z obou stran dřevovláknitou deskou a mezi nimi je zvlněná papírová výplň. To mu nedělá až tak velké problémy, aby prokloval do dveří díru a vlétl do buňky.


Při první náštěvě mi tam udělal trochu nepořádek, protože scházel nějaké nástavky a jiné věci. Nevím, jestli mají ptáci vyvinutý i čich nebo jak se orientují. Dostal se do nástavků, kde mám uloženy zásobní rámky s medem. V horním nástavku mám jen osm rámků, takže za posledním rámkem a stěnou nástavku byla dost velká mezera, aby mohl pohodlně pracovat na zásobách. Myslím, že si docela smlsnul, protože vykloval asi třetinu zásob z jedné strany plástu.
Na dveře jsem přibil prkno, které zakrylo díru a myslel jsem si, že problém bude vyřešen. Při další návštěvě včelnice bylo prkno z části oklované, ale dovnitř se tentokrát nedostal. Za další dva dny už se mu to povedlo a dovnitř se dostal. Jediné, co v buňce navštívil, byl nástavek se zásobními plásty. Vypadá to, že mu zachutnal med a je ochoten kvůli sladké pochoutce překonat i nějakou tu překážku.
Přemýšlel jsem o tom, že oplechuji dveře a bude problém vyřešený. Potom jsem si uvědomil, že pokud mu znemožním přístup k medu do buňky, tak se mi může pustit do úlů na včelnici a to by bylo daleko horší než návštěva ve skladu, kde nejsou žádné včely.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama