Včelaření je radost

Zlatá včela 2017 Senožaty

14. května 2017 v 20:19
V sobotu 6. května 2017 se v Základní škole Senožaty konalo krajské kolo soutěže včelařských kroužků Zlatá včela. Na místo se sjelo 60 soutěžích ve třech kategoriích (18 z 1. -3. třídy, 26 ze 4. -5. třídy a 16 ze 6. -9. třídy) se svými vedoucími a některými rodiči. Soutěže se zúčastnilo devět včelařských krožků (Bobrová, Hořepník, Jimramov, Nové Město na Moravě, Oudoleň, Třebíč, Věcov, Senožaty a Řečice).Pro nejmladší děti byl připraven test a stanoviště, kde byly zkoušeny ze znalostí botaniky, praxe a poznávání včelařských pomůcek. Ve třech výtvarných dílničkách si mohly ozdobit perníčky, smotat svíčku z mezistěny, vyrobit včelu z papíru a další výtvory.
Pro soutěžící ze 4.-9. třídy byly všechny discipliny stejné - anatomie včely, botanika (poznávačka 10 rostlin se správným určením rodového a druhového jména. Test, který byl doručen od komise pro práci s mládeží, obsahoval 30 otázek s možností výběru ze čtyř možností. Na praktickém stanovišti děti pracovaly s fotorámky, kde určovaly, co na nich vidí a zodpovídaly otázky týkající se včelaření. Dále musely poznávat a uvést způsob použití včelařských pomůcek. Na posledním nesoutěžním stanovišti byla připravena poznávačka, ochutnávka medu a dalších včelích produktů, informace o léčení včelstev a různé zajímavosti z praktického včelaření.
Přípravy a organizace se ujali vedoucí místního včelařského kroužku při ZŠ Senožaty Mgr. Josef Zeman a Jiří Pohan. Na stanovištích vypomáhali členové ZO ČSV Humpolec. Soutěžního dne se zúčastnila ředitelka ZŠ Senožaty Mgr. Iveta Neradová, starosta obce Senožaty Mgr. Zdeněk Vaněk, kteří přivítali soutěžící a předsedkyně Českého svazu včelařů Mgr. Jarmila Machová, se ujala předávání cen nejúspěšnějším včelaříkům.
Kategorie nejmenších dětí nebyla soutěžní, proto byly perníkovou medailí oceněny všechny.


Nejúspěšnější z obou kategorií starších dětí byli členové kroužků z Třebíče, Senožat a Jimramova. Ti byli obdarováni nerezovými medailemi a drobnými dárky od sponzorů.Po obědě byla pro všechny připravena komentovaná prohlídka místní firmy Senagro, která se zabývá zemědělskou výrobou, převážně pěstováním a zpracováním brambor.
Celá akce se vydařila na výbornou a doufám, že všichni byli spokojeni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama