Včelaření je radost

Říjen 2016

Kočovný vůz- úprava

30. října 2016 v 20:50
V dubnu jsem na svém blogu zveřejnil článek o úpravě kočovného vozu. Nastal konec včelařské sezóny a já mohu konstatovat, že s pomocí rozdělovacích přepážek bylo zalétávání včel výrazně potlačeno.
Včelstva, která nebyla schopná rozvoje, tak aby využila snůškové období, byla daleko lepší než v předcházejích letech. Dokonce jedno včelstvo se dostalo do rojové nálady.
Letos byly u nás na Vysočině dobré snůškové podmínky, jak květového tak i medovicového medu. Roztoč varroa se nepřemnožil, takže včelstva jsou zatím v dobré kondici. Proč píšu zatím? Jak se říká, není vše stoprocentní.
Od včelstev jsme vytočily medovicové medy a začali krmit cukerným roztokem. V polovině srpna byla ze dvou třetin nakrmena a najednou pozoruji, že včely létají na les. Vracejí se zpět a těžce dosedají na leták. Nevěřil jsem tomu, ale je to tak. Po vydařeném snůškovém roce přišla i melicitóza.Takže včely mám zazimované z části na cukru a melicitóze. Vše bude záležet na zimě, jak bude dlouhá. Pokud umožní včelstvům vykonat prolet, tak by se mohla dočkat jara.