Včelaření je radost

Včelařský zájezd 2015

6. září 2015 v 13:54
V naší včelařské organizaci je každý rok pořádán včelařský zájezd. Děláme to proto, abychom včelařům rozšířili znalosti v oboru. Sám mohu potvrdit, že z každého zájezdu si přivezu nějakou tu vychytávku, kterou mohu uplatnit i já ve svém včelařském provozu. Letos jsme navštívili přítele Jiřího Zigalu, který včelaří v malé vesničce Vilémovice nedaleko známé propasti Macocha.


Jak je vidět z fotografie, včelaří s nízkonástavkovým úlem Langstroth. Myslím si, že ho není potřeba nějak popisovat. V dnešní době je to nejpropagovanější úlová soustava. Přítel Zigala si rozchovává ve svém včelařství matky Vigor. Chovnou inseminovanou matku si objednává u přítele Čermáka. Pokud mohu posoudit, tak včelstva byla klidná a nikdo z nás nedostal žádné žihadlo.
Po rozebrání včelstva jsme se přesunuli o kousek dál, kde nám ukázal, jak ošetřuje pomocí kotle a parafínu svoje úly.
Posledním bodem návštěvy byla diskuze k dané problematice. Nebyli jsme sami, kdo diskutoval, ale i naše drahé polovičky měly co probírat.


Nakonec jsme se rozloučili s přítelem Zigalou a odjeli na oběd.
Druhým bodem zájezdu byla návštěva poutního kostela Jména Panny Marie v nedalekých Křtinách, který byl postaven podle plánů stavitele Jana Blažeje Santiniho v letech 1718-1744 na půdorysu řeckého kříže.


Chrám je vyzdoben velkoplošnými nádhernými freskami špičkových umělců. Součástí areálu je kaple sv. Anny, na jejíž stavbu Santini osobně dohlížel. S kostelem je spojena oboustrannými ambity, kde jsou umístěny obrazy darované poutníky z různých obcí.
Další zajímavostí je funkční zvonkohra, kterou nám náš průvodce - zdejší farář Mons. Jan Peňáz ochotně předvedl.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Piko Piko | 26. října 2015 v 10:26 | Reagovat

Půjčovna karavanů pro všechny cestovatele

http://pujcit-karavan.cz/pujcovna

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama