Včelaření je radost

Leden 2015

Přípravek na vrtání rámků

23. ledna 2015 v 20:12
Mezi včelařovi zimní činnosti patří příprava nových rámků. Celková obměna souší v úlu by se měla provést za tři roky. To znamená, že každý rok se musí vyměnit třetina rámků. Například úl se třemi nástavky, kde v každém nástavku je 11 rámků se musí každý rok obměnit 11 rámků. Záleží na počtu včelstev, které chovatel obhospodařuje. Pokud má víc jak 10 včelstev, tak se vyplatí mít nějaký ten přípravek na vrtání.
Můj kamarád Pavel Zach si zhotovil jednoduchý navrtávač rámků. Na vrtačku, kterou budeme používat je potřeba udělat kovovou objímku, ke které přivaříme kousek pásoviny. Do ní se navrtají čtyři díry pro upevnění objímky. Dále potřebujeme dvě rovné desky. Bohatě postačí dřevotříska. Na první desku asi 10 centimetrů od kraje přišroubujeme objímku, do které upevníme vrtačku. Změříme vzdálenost od desky na střed sklíčidla. Od této míry odečteme 12,5 mm. To je vzdálenost na střed loučky pro rámky široké 25 mm. Po tomto odečtu nám vyjde síla druhé desky, kterou musíme přišroubovat k první desce. Pokud tak silnou desku nemáme, tak si pomůžeme nějakou podložkou např. sololitem. Obě desky sešroubujeme k sobě tak, aby část sklíčidla byla nad druhou deskou.
Na desku nakreslíme přibližně rysky, které nám slouží jako vodítko pro vrtání děr do louček. Vůbec nezáleží na tom, pokud budou vzdálenosti děr rozdílné ba naopak. Čím větší bude rozdíl vzdáleností mezi drátky, tak se mezistěna lépe udrží a nebude sjíždět po drátcích dolu.


Potom už jen stačí posunovat přířez k vrtáku podle rysek naznačených na desce. Lze navrtávat i více přířezů najednou. Tím se výroba rámků usnadní a urychlí.