Včelaření je radost

Říjen 2014

XIX. konference zlepšovatelů a vynálezců ve včelařství - Ostrava 2014

18. října 2014 v 20:43
Za celou svoji včelařskou kariéru jsem nikdy nenavštívil známou včelařskou výstavu v Ostravě až letos. Domluvil jsem se s dalšími dvěma včelaři a společně jsme časně ráno odjeli. Výstava nebyla věnována jen včelám, ale svoje místo tady měli i zahrádkáři. Včelaři měli k dispozici celé patro pavilonu. Této výstavy se jako vystavovatel zúčastnil přítel Miroslav Zelený se svojí rodinou. Jejich včelařská farma s názvem APIFARM vystavovala kromě jiného zastřešenou kočovnou paletu, kterou lze převést na přívěsném vozíku.Velké zastoupení na této výstavě měla polská firma Vast-Oil, která vystavovala polystyrenové úly, nerezové medomety a další včelařské pomůcky.


Firma Břinek je největší český výrobce dřevěných úlů a včelařských pomůcek.Pan Kovář z Valašska je výrobce nerezových medometů, odvíčkovacích stolů a dalších včelařských pomůcek.


Marián Mečiar ze Slovenska předváděl své formy na lité voskové svíčky.


Zde jsem uvedl jen několik málo z vystavovatelů. Z mého hlediska byla výstava zdařilá.

Dalším bodem našeho výletu bylo včelařské muzeum v Chlebovicích, které bylo otevřené po celou dobu výstavy.


Včelařským muzeem nás provedla předsedkyně zdejšího spolku přítelkyně Marie Knödlová, která je tělem i duší tohoto muzea. Pro návštěvníky mají připravené krátké dokumentární video o životě Základní organizace Frýdek-Místek i o tom, jak muzeum vzniklo.Výukový včelín, který se nachází v zahradě muzea.V budově muzea mají přednáškový sál, kde jsme se výjimečně tento den mohli občerstvit. Pro náštěvníky měli připravenou výbornou krkovičku na medu a gulášek. Samozřejmě jsme nezaváhali. Ke kávě jsme si mohli objednat medový řez. Ochutnali jsme také zdejší bylinný likér nazývaný medák.


Myslím si, že včelařský výlet se povedl a všichni jsme byli spokojeni.