Včelaření je radost

Březen 2013

Zvedák na nástavky

24. března 2013 v 22:08
Už delší dobu nosím v hlavě, že si udělám zvedací zařízení na nástavky. Hlavně o tom přemýšlím, když dojde v plné sezóně na zvedání plných nástavků s medem. Je mnoho variant, jak by mělo zvedací zařízení vypadat.


Já jsem se rozhodl, že svaříme podvozek ve tvaru T, na který jsem přišrouboval tři otočná kolečka. Dvě kolečka jsou vybavena brzdou. Myslím si , že se budou hodit, protože kočovný vůz není vždy ideálně rovně postaven. Na podvozek navaříme jekl, který bude sloužit jako vodící. Na něj se nasune další jekl, který bude zvedán pomocí heveru. Na tomto jeklu je další jekl, který je rozříznutý tak, aby ho bylo možné pomocí svěrného šroubu přitáhnout v jakékoliv výšce.


Na něj jsme přivařili jekl, do kterého se zasouvají úchopové kleště na nástavky, které se stahují pomocí závitové tyče.


Uprostřed kleští je vložena na závitové tyči pružina, která mi otvírá kleště. Samotné kleště se dají upravit podle toho, jaké včelař používá nástavky. S tímto zařízením mohu zvednout třeba i dva nástavky najednou. Samozřejmě, když budou nástavky lehké, tak není nad vlastní ruce, které jsou vždy rychlejší než jakýkoliv zvedací zařízení.