Chov matek

3. června 2012 v 21:39
První přelarvení provádím každoročně kolem 1. května. Na této fotce je rámek s plemenným materiálem. Uprostřed jsou již starší a větší larvičky. Kolem nich jsou mladší larvičky a vajíčka. Dále je vidět vybíhající dělniční plod. Na tomto rámku jsou všechna stádia vývoje dělničního plodu. K přelarvení používám půldenní larvičky.


K larvení používám plastové mateční misky, do kterých dávám kapku vodou rozředěné mateří kašičky. Tu získám z rojových matečníků. Larvičky z plástu přendávám pomocí přelarvovací lžičky do těchto misek. Nalarvenou sérii vložím do připraveného chovného včelstva.


Zde je detail misky z nalarvené série.Larvičky na larvení odebírám od matek z vyšších chovů, které kupuji. Ve svém chovu jsem již zkoušel matky od přátel Havlína, Hrabáka, Janouška a v poslední době od přítele Cimaly z Jeseníků. Matky od posledně jmenovaného vytvářejí na zimu silná včelstva a dobře zimují v drsnějších klimatických podmínkách. Jarní rozvoj těchto matek je bouřlivý, a proto jsou včelstva schopna plně využít jarní snůšku.
Existuje několik variant, jak si vychovat novou včelí královnu. Všechny způsoby mají své výhody a nevýhody. Zpočátku jsem choval matky v malých dřevěných oplodňováčcích. Od tohoto způsobu chovu matek jsem odstoupil, protože byl problém přidat novou samotnou matku do včelstva. Úspěšnost přidání byla nízká. Vše záviselo na stavu včelstva, do kterého se přidávala, a také na časovém období. Později jsem začal chovat matky v plemenáčích a oddělcích. Plemenáče mám vyrobené ze styroduru, který má výborné izolační vlastnosti. Toho využívám, při raném chovu matek, protože v období na začátku května jsou venkovní teploty kolísavé. V noci mohou být i přízemní mrazíky. Do plemenáče dávám po jednom rámku pylovém, plodovém a zásobním, do kterého nastříkám vodu. Po rozmístění plemenáčů na místa přidávám zralé matečníky.


Za tři až pět dnů provádím kontrolu vylíhnutí matek. Je-li matečník vylíhlý, provádím další kontrolu za 10 a více dnů. To už by matka měla klást. Při této prohlídce matku hned označím. Používají se různé barvy podle včelařského roku, ale pro svůj malý chov používám jen jednu barvu - modrou.
Na této fotografii je vidět rozmístění plemenáčů. Pro orientaci matek vracejících se ze snubního letu a zavětrování stříšek používám různé předměty v podobě cihel, střešních tašek, kamenů. Kromě toho mám barevně rozlišené česnové uzávěry.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 emca emca | 5. června 2012 v 9:31 | Reagovat

Čili jestli to dobře chápu,zralé matečníky asi 2 dny před vyběhnutím se dají do utvořených oddělků či plemenáčů,potom se asi 2 dny vězní někde v chladnu a nejlépe tmě. Potom se vystaví na stanoviště když se stmívá a potom mají pokoj od chovatele a po asi 10 dnech se zkontroluje kladení matky.
Takže zralé matečníky se neškolkují?
Ani ty nadbytečné? Co potom s nimi? Nechci radit,ale přidávat samotné matky do předem  osiřelého včelstva,pomocí jakékoliv klícky uzavřené na pevno nahoře na plástech ,kde je vězněna 5 dnů,ale tak aby k ní měly přístup včely mladušky a přes sítko ji mohly  krmit.
Po 5 dnech se pevný uzávěr matky uvolní a dá se tam trochu medocukrového těsta.
Přijetí takovéto matky je na 90% jisté,jen se nesmí chvátat,což mnozí nevydrží. Takže hodně úspěchu při chovu matek/byl jsi u př.Krejčího?/Ti přeji.
A taky se pochlub jak dopadla řepka v Podivicích,myslím,že asi dobře.U nás dáváme do výkupu řepku za 50Kč/kg,prům.výnos kolem 20kg,mohl být vyšší nebýt toho letošního počasí.

2 vcelarm vcelarm | 5. června 2012 v 18:31 | Reagovat

Zralé matečníky většinou přidám před vylíhnutím a zbylé nabídnu Františkům.
Na chovatelském dnu u přítela Krejčího jsem byl a uveřejním o tom článek. Řepka v Podivicích dopadla špatně, protože nepřálo počasí. Průměr na včelstvo přes 25 kg.

3 Smithk419 Smithk419 | E-mail | Web | 20. března 2015 v 20:43 | Reagovat

This is why Facebook games are becoming more popular. The ease of use and dissemination of content, tagging akfkdeegdabkakbb

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama