Včelaření je radost

Prosinec 2011

Výroba mezistěn

20. prosince 2011 v 21:58
Letos jsem si poprvé vyzkoušel ruční výrobu válcovaných mezistěn. Lis na mezistěny jsme si půjčili od naší základní včelařské organizace. Lis je starší než já a jeho stáří tipuji asi tak na 50 let. Než se začne s výrobou samotných mezistěn, tak se musí odlít voskové destičky určitého rozměru podle velikosti mezistěn. Tyto destičky se pak musí před válcováním zahřát na určitou teplotu. Nám se osvědčila teplota vody ohřátí destiček okolo 45 stupňů.


Před samotným válcováním je zapotřebí ohřát na provozní teplotu také válce asi tak na 30 až 35 stupňů. Dále se musí namíchat kapalina, ve které je namočen spodní válec a horní válec je touto tekutinou potírán, aby se k nim válcovaná mezistěna nepřilepila. Na tuto kapalinu jsou různé recepty např. voda a med v poměru 1:1, což jsme vyzkoušeli, ale vůbec se nám to neosvědčilo. Další varianta byla 1 díl vody, 2 díly medu a 3 díly lihu. Toto složení bylo vyhovující. Samotné válcování mezistěn probíhá docela rychle, pokud se mezistěna nepřilepí na válce. Potom je už o zábavu postaráno.


Výroba válcovaných mezistěn probíhá tak, že připravená odlitá destička je vsunuta mezi dva hladké válce, čímž vznikne kalibrovaná vosková destička, která je následně vsunuta mezi další dva válce se vzorem buněk. Po prolisování těmito válci vytáhneme za pomoci dřevěných kleští jednu dlouhou mezistěnu.Tento voskový plát se vzorem buněk následně podle šablony např. ze sololitu nožem ořežeme a hotové mezistěny naskládáme do krabic.
Nové mezistěny jsme vyráběli z vlastního panenského vosku nezatíženého rezidui léčiv, což přispívá i ke zvýšení kvality produkovaného medu.
Zbylé větší odřezky použiji na menší mezistěny do oplodňáčků i na krásně voňavé motané svíčky na vánoční stůl.Za víkend jsme vyrobili přibližně 130 kg mezistěn.

Výrobky z vosku

6. prosince 2011 v 20:18
Letošní rok se nemilosrdně chýlí ke svému konci. Čekají nás vánoční svátky, které si můžeme různě zpestřit. Jednou z variant je výroba voskových svíček a ozdob. Včelaři používají vosk většinou na výrobu mezistěn, ale jeho využití je daleko širší.
Na oslavách 60. výročí založení včelařského učiliště jsme se inspirovali výrobou voskových litých svíček, vánočních ozdob a zakoupili jsme pár forem na odlévání.

K výrobě voskových svíček je zapotřebí knot určitého průměru podle průměru svíček. Knot se musí ve formě zafixovat doprostřed pomocí párátka. Forma bývá rozříznutá na půl nebo jenom z jedné strany, a proto se musí stáhnout pomocí gumiček.
Vánoční stromek ozdobený medovými perníky a voskovými ozdobami patří k tradičním Vánocům. Hořící svíčka ze včelího vosku provoní a navodí sváteční náladu.