Svazenka

1. září 2011 v 21:15
Přes poslední prázdninový víkend jsme byli od pátku do pondělí na Třeboňsku. Probíhaly tam rybářské slavnosti, které se konaly v sobotu a neděli. V pátek na zámku ve Schwarzenberském sále uspořádalo Rybářství Třeboň a tamní Státní oblastní archiv přednášku o povodních v minulosti a v roce 2002, kterou vedl ředitel třeboňských rybářů a ředitel třeboňského archivu. Přednáška byla velice zajímavá a dozvěděli jsme se, že i v minulosti byly velké povodně. Dříve to měli o to horší, že nebyly žádné přehrady. Takže voda si protékala nekontrolovaně, jak chtěla. Potom nás seznámil ředitel třeboňských rybářů s povodní v roce 2002. Z jeho povídání a videa jsme se dozvěděli, že rybníkům Svět a Rožmberk hrozilo protržení hrází. Rybník Svět neměl bezpečnostní přeliv, který museli vodohospodáři narychlo vybudovat, jinak by přetekla voda přes hráz a rybník by se mohl protrhnout. U rybníka Rožmberk se ucpávaly mříže na bezpečnostním přelivu, a tak je museli odstřelit, aby mohla voda protékat. Rybník pojmul jednou tolik vody než při normálním stavu. Oba rybníky přispěly velkou měrou na zmírnění povodní v roce 2002. V sobotu jsme společně zahájili rybářské slavnosti, které začaly nástupem místních rybářů a pasováním nových členů.


Jedním z pasovaných byl známý kuchař rybích specialit pan Milan Štěpnička.


Bazén s okrasnými rybami a sumcem albínem.


Během chladné soboty jsme ještě navštívili sádky pod rybníkem Svět, které patří Rybářství Třeboň. S komentovanou exkurzí jsme prošli rodinný pivovar Regent, kde jsme ochutnali 12-ti stupňové nefiltrované pivo. Po večerním koncertě Petera Nagye jsme shlédli ohňostroj nad rybníkem Svět.
V neděli slavnosti pokračovaly, ale bez nás. My jsme se vydali na cyklistický výlet. Naši cílem byl Chlum u Třeboně, takže celkem něco přes padesát kilometrů. Na Třeboňsku jsou nádherné cyklotrasy a mají jednu velikou výhodu a to takovou, že kopec na nich nepotkáte. Další den jsme vyjeli na kole na druhou stranu a to okolo rybníků Dvořiště a Rožmberk.


Zajímavá výpust rybníka Dvořiště. Přes celou hráz vede tunel.
Trasa měla okolo čtyřiceti kilometrů. Těsně před Třeboní jsem objevil nádherný porost kvetoucí svazenky, který byl obalen včelami. Odhadem to tipuji na tři až čtyři hektary.Pro včely je to významný přínos pylu fialové barvy a nektaru. Má to tak někdo štěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:04 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama