Včelaření je radost

Březen 2011

Ometač včel

29. března 2011 v 21:25
Velmi rychle se nám blíží včelařská sezona a včelař přemýšlí, co ještě by se dalo vylepšit a nebo co by měl pořídit, aby se jeho včelařský provoz zdokonalil a zrychlil. V mém včelím hospodářství mám skoro 40 včelstev. Při medobraní všechny medné plásty se včelami ometám ručně. Tato operace se mi zdá příliš zdlouhavá a pracná, proto jsem si pořídil ometač včel. Nepouštěl jsem se do žádných experimentů v podobě vlastní výroby. V loni naše základní včelařská organizace uspořádala zájezd k příteli Kurtinovi, který má včelařskou farmu nedaleko Třebíče. Přítel Kurtin používá kartáčový ometač včel.


Po vyzkoušení ometače na svých vlastních rukou, jsem zjistil, že kartáče, které byly použity, jsou velice jemné a šetrné ke včelám. Ometač je napájen baterií na 12 voltů, která je zabudována přímo v ometači. Je vybaven fotobuňkou, která spíná pohon, takže při vkládání medného plástu se včelami do ometače se kartáče sami roztočí.

Včely padají do zasouvacího zásobníku, kde se všechny soustředí. Po dokončení ometání se zásobník vysune a včely se vysypou do prázdného nástavku, který dávám na včelstvo, kde jsem plásty s medem odebíral.
V pozadí této fotografie je obraz svatého Ambrože, který jsem dostal od příbuzného malíře.Pokud by měl někdo zájem o ometač, tak ho nabízí Včelařská farma Prokešovi. http://www.med-prokes.cz

Kontrola včelstev po proletu

19. března 2011 v 19:46
O minulém víkendu u nás bylo docela hezké počasí. Včely se měly k světu a létaly jako o život. Nosily velké rousky pylu z lísky, a také bylo vidět dost včel u nedalekého potoka, jak shánějí vodu. Voda, pyl a dostatek zásob je pro včely v této době velice důležité, aby mohly plodovat a vychovat novou generaci včel.
Moje kontrola včelstev spočívá v tom, že sleduji u každého včelstva česno. Pokud včely nosí velké rousky pylu, tak včelstvo ploduje a vše je v pořádku. Nenosí-li pyl, následuje kontrola včelstva na přítomnost plodu - matky. V případě ztráty matky včelstvo spojím s rezervním zazimovaným oddělkem. Další kontrola spočívá v tom, že si vyberu nejsilnější včelstvo a udělám kontrolu množství zásob. Proč nejsilnější včelstvo? Na zimu krmím 18 kg cukru na včelstvo. V silných včelstvech se může stát, že zásoby proplodují a může dojít k úhynu. Tuto kontrolu dělám v úlech tenkostěnných na rámkovou míru 39/24 cm (K39).
Druhý typ úlu, ve kterém včelařím je Eurodadant. Tento úl je na 13 rámků 39/30 cm v plodišti a v medníku jsou polorámky 39/15 cm. Všechna včelstva mám umístěna v kočovném voze. V tomto úlu provádím zúžení včelstva zateplenou přepážkou podle síly na 7 až 9 rámků.


Proč toto dělám - za přepážku dám starší plásty se zásobami, u kterých poruším víčka. Tyto plásty mám už od loňského roku soustředěné na kraji plodiště. Z těchto plástů včely přenášejí zásoby k plodu, až je úplně vyčistí. Přenášení zásob ve včelstvu simuluje snůšku a aktivita včel podporuje plodování. Potom tyto plásty odeberu a místo nich přidávám mezistěny. Tímto způsobem se provádí výměna díla v plodišti Eurodadantu.
Na tomto obrázku je zúžené plodiště Eurodadantu na devět rámků.


Výroba nástavků

11. března 2011 v 20:41
V mé včelařské praxi jsem vyzkoušel různé typy spojení nástavků. Úplně prvně jsem vyráběl nástavky v rozích spojené tzv. na zářez. Toto spojení je nejjednodušší, ale mé požadavky byly trochu náročnější. Potom jsem vyráběl nástavky spojené tzv. cinkovým rybinovým spojením. Mám kamaráda truhláře profesionála, který vlastní cinkovací stroj tzv. cinkovačku, a tak jsem si připravil přířezy prken z borovice vejmutovky a zajel k němu. Do cinkovačky se upnou dva přířezy proti sobě do pravého úhlu a už se může cinkovat. Samozřejmě než se začne, tak se musí cinkovačka nastavit. Je to docela rychlá výroba, ale když ji člověk nemá doma a nemůže dělat podle toho, jak potřebuje, je to problém.


Další varianta výroby byla ta, že jsem si zakoupil cinkovací přípravek pro horní ruční frézku. V tomto přípravku se dají vyrobit rybinové a příčné čepy. Tímto způsobem vyrábět nástavky je dost náročné na čas, a proto jsem i tento způsob opustil.
Poslední typ rohového spojení nástavku, který jsem vyráběl je na pero a drážku. Připravím si přířezy prken daného rozměru. Pera i drážky do přířezů vyrábím na truhlářské spodní fréze.
Potom ještě zhotovím do přířezu prkna zářez pro uložení rámků a můžu kompletovat. V případě tohoto spojení používám křížové šrouby 5 mm x 60 mm a podle výšky nástavku 3 až 4 šrouby. Na tento spoj lepidlo nepoužívám, protože z jedné strany to drží pero, které je v drážce a z druhé strany šrouby. V současné době vyrábím nástavky jen tímto způsobem. Ještě bych si dovolil upozornit, že při výrobě přířezů prken by se měla dodržovat takzvaně pravá a levá strana dřeva.


Zde je vyfoceno sestavování plodištního nástavku, do kterého vsazuji dřevěné mezerníky v podobě kolíčkoviny o průměru 10 mm vzdálené od sebe 38 mm, protože velké plodištní rámky nemají žádné mezerníky. Medníkové nástavky jsou bez mezerníků. Do každého nástavku ještě připevňuji nerezové hřebeny, které slouží místo mezerníků a jsou vidět na následující fotografii.


Výroba rámků a zatavování mezistěn

4. března 2011 v 21:19


Na výrobu rámků používám elektrickou sponkovačku se sponkami 4/30 mm od firmy Novus. Jak už jsem se zmínil, rámky mám čepované a to mi usnadňuje jejich sponkování. Spodní loučku vložím do čepů bočních louček a na ně přiložím vrchní loučku.


Vezmu sponkovačku a sesponkuji vrchní spoje. Otočím rámek a sesponkuji spodní čepy. Rámek pak přiložím k pravoúhlému sololitu pro kontrolu.


Vše OK, tak a další rámek. Rámky do medníků 39x15 cm jsou bez mezerníků, protože mám v nástavkách hřebeny. Tyto rámky nedrátkuji. Mají ve spodní loučce drážku a horní loučka je prořízlá skrz.

Někdo určitě namítne, že drážky v rámcích se musí čistit od vosku a to je pracné. Vše záleží na tom, jakým způsobem včelař vytavuje souše. Pokud má parní tavidlo jako já nebo je vyváří ve vodě, tak všechen vosk z drážek vyteče a není nutné skoro žádné čištění. Musím ještě upozornit na to, že tyto rámky jsou z 90 % panenské. Vložení mezistěny do rámku probíhá takto. Vezmu mezistěnu o rozměrech 37x15 cm zastrčím ji spodem do horní loučky, a pak do spodní loučky do drážky. Mezistěna přečnívající horní loučku se roztaví horkovzdušnou pistolí a vosk zateče do drážky. Tím mezistěna drží v rámku. Celá operace je jednoduchá a rychlá.